Шеста среща - гр. Троян, България


СОУ „Васил Левски”, гр. Троян – домакин на среща по проект „Коменски”

От 19-ти до 23-ти март 2013г. на СОУ „Васил Левски”, гр. Троян  гостуваха 24 ученици и 8 преподаватели от училища в Испания, Италия, Германия и Португалия. Визитата на чуждестранната група беше осъществена в рамките на проект за многостранно училищно партньорство по секторна програма „Коменски” към Център за развитие на човешките ресурси. Двугодишният проект „EEQ The European Energy Quest” (“По дирите на енергията в Европа” ) на СОУ „Васил Левски”, гр. Троян стартира в началото на учебната 2011/ 2012г. Дейностите по проекта са съсредоточени върху събиране и обмен на информация между партньорите за източниците на енергия (традиционни и възобновяеми) във всяка една страна, както и с посещение на някои от тях при международните визити. Крайният продукт, който партньорите заедно трябва да изработят, е стратегическа игра, свързана с енергийните източници, която ще използват в часовете по география.

            В първия ден на астрономическата пролет – 20 март- гостите бяха посрещнати в СОУ „Васил Левски” от директора   Розалина Русенова и по стара българска традиция им  бе поднесена пита с шарена сол. С пожелание за здраве и пролетно настроение те бяха закичени от Баба Марта с мартеници. След кратка разходка в училището чуждестранните преподаватели изразиха възхищението си от материалната му база и споделиха, че тя не отстъпва на нито едно модерно обзаведено европейско училище.
 


            Мадлена Георгиева и Полина Василковска от 11 а клас бяха подготвили мултимедийна презентация на английски език за историята, природата и забележителностите на България и на община Троян. По време на работната среща по проекта всяко едно училище - партньор представи презентация с работата си по елементите на стратегическата игра и бяха разпределени задачите за изпълнение до последната среща през м. май в Реджио ди Калабрия, Италия.
 

 

На 20.03. следобяд групата посети Националното изложение за художествени занаяти и изкуства в село Орешак. Местни майстори им показаха как се изработват керамични съдове и  шарени черги, а някои ученици седнаха с любопитство на грънчарското колело и на тъкачния стан. Културната програма за деня завърши с разглеждане на Троянския манастир.




 


            Вторият ден от визитата включваше посещение на ВЕЦ „Черни Осъм” и запознаване на учениците и учителите с историята на електроцентралата и с техническите й характеристики от нейния управител Иван Пампулов. След фотосесия на чуждестранните гости при водопадите до ВЕЦ-а, те разгледаха природонаучния музей в Черни Осъм, чиито експонати бяха особено интересни за гостите от Азорските острови.



 

            На 22.03. групата беше в старата столица на България – Велико Търново. Сутринта посети най- големия фотоволтаичен  парк в България  в с. Самоводене. Той е на площ 618 кв. м. и е с инсталирана мощност 42 MW. Това е най - голямата корейска инвестиция в страната ни на стойност 150 млн. евро. Собствениците на соларния парк от SDN Company бяха впечатлени от интереса, който  екипът по проекта от СОУ „Васил Левски” прояви към централата и твърде гостоприемно запознаха групата с видовете използвани фотоволтаични панели в нея, с начина на производство на електроенергия чрез тях. Паркът снабдява около 2000 домакинства от Велико Търново с чиста енергия без въглеродни емисии.










 


Чуждестранната група разгледа и най - новата музейна придобивка на старата столица – мултимедийния посетителски център „Царевград Търнов”. В него под формата на силиконови скулптури и стенописи са представени исторически личности и паметни събития от периода на Второто българско царство. Визуализира се животът на различните социални слоеве в средновековното българско общество – владетели, духовенство, болярска и войнска прослойка, занаятчии. Учениците и учителите се докоснаха до богатата история на Търновград като символ на царственост, войнска слава и духовна мощ.

            Незабравима за всички ще остане последната вечер  от гостуването на партньорите на СОУ „Васил Левски”, гр. Троян. Тя беше изпълнена с емоции от професионално представените народни танци от формация „Здравец” към едноименния ансамбъл в града ни, от песента  на малката Мира – бъдеща първокласничка в училището ни. Организираното от домакините прощално парти беше израз и на благодарност към българските семейства, отворили  сърцата си за чуждестранните деца, които ги приеха  като свои в домовете си за няколко дни. По този начин италианските, испанските и немските ученици имаха възможността да усетят домашната атмосфера в българско семейство, да вкусят български ястия, да научат повече за българската култура и история. Това е първият международен проект на училището и първият му опит за съвместна работа с родителите при ученически обмен по програма „Коменски”. Оказа се, че троянските деца имат грижовни, отговорни и изключително отзивчиви и отворени за нови инициативи родители. Всички те получиха благодарствени адреси от координатора на проекта Цветлина Митева.
















 
 


            Шестата среща по проекта „По дирите на енергията в Европа” приключи на 23.03 за част от чуждестранните ни гости, а италианските деца прекараха с българските си домакини още един незабравим ден. Чрез нея учениците от страните - партньори развиха своите социални и чуждоезикови компетенции. Общувайки със своите връстници на английски в обикновени житейски ситуации, участниците в проекта в началото плахо и неуверено преодоляваха езиковата бариера помежду си и постепенно усъвършенстваха уменията си за общуване на чужд език.
 
Италианските ученици с българските им приемни семейства



 Италианските и българските ученици

 
 

            Преподавателите от училищата - партньори изразиха благодарността си за перфектната организация на работното посещение от страна на българския екип ( Цветлина Митева, Мария Кинова, Мирослава Йовчевска, Малинка Матева, Емилиян Ангелов, Вяра Дочева), от гостоприемството на семействата към техните ученици. Споделиха, че училищата и държавите ни са различни, но съвместните дейности по програма „Коменски” ги сближават и обединяват мисленето и енергията им в каузата да работят за европейското модерно мислене на младите хора .

                  

 

ПОКАНА ЗА ШЕСТАТА СРЕЩА ПО ПРОЕКТА - ГР. ТРОЯН, БЪЛГАРИЯ
 

To all Comenuis partners
 
  Colegio Salesianos Nuestra Señora del Pilar,
  Zaragoza, Spain
  Scuola Secondaria Primo Grado "Diego Vitrioli", Reggio Calabria, Italy
  Escola Profissional da Ilha de Sao Jorge Velas São Jorge, Açores
  Gymnasium Odenkirchen, Mönchengladbach, Germany

                                              

Date: February  21st,  2013

 

Comenius Project: EEQ - The European Energy Quest  CODE: 2011-1-ES1-COM06-34249

Invitation to the fifth meeting in Troyan, Bulgaria, 20, 21, 22 March 2013

 

Dear Comenius Partners,

In accordance with the agenda of our project it is our pleasure to invite you to the 6th Comenius Project Meeting that will be held on 20, 21 and 22 March, 2013 at Vasil Levski Secondary School, Troyan, Bulgaria.

Please, find attached the agenda of the meeting.

We are looking forward to welcoming you to our country.

 

Yours faithfully,


Rozalina Rusenova                                                                      Tsvetlina Miteva

Headmaster                                                                                   Project Coordinator

 

 
ПРОГРАМА ЗА ШЕСТАТА СРЕЩА ПО ПРОЕКТА
MEETING AGENDA
for the sixth Comenius meeting ‘The European Energy Quest 
 (19-23 March, 2013)
Tuesday, 19th March 2013

Arrival of the partners at Sofia Airport and transfer to Troyan (180km)

 19.3020.00    Meeting with the Bulgarian host families in front of Troyan Plaza Hotel
 
                            Accommodating of the partners at Troyan Plaza Hotel

21.00                  Dinner at the hotel restaurant

Wednesday, 20th March 2013

8.10                   Meeting at Vasil Levski Secondary School, Troyan

8.10 – 8.30        Short visit of the school

8.30 – 9.30        Appointment with Mrs Rozalina Rusenova, Headmaster of the school

9.30 – 11.00      Discussing the project implementation, presentations about the work on the elements of 
                          the game by the school partners

11.00 – 12.15    Tournament (volleyball, basketball) between the partners

12.30 – 13.30    Lunch at ‘Famozo’ Restaurant

13.45 – 15.00    Cultural visit to the National Exhibition of Folk Arts and Crafts, Oreshak
 
15.30                 Return in Troyan and free time

17.30                 Meeting with the host families in front of Troyan Plaza Hotel

19.30                                  Dinner at ‘Starata kushta’ Restaurant
 
Thursday, 21st March 2013
8.00                Meeting at our school

9.15 – 11.00   Visit to the Hydroelectric Power Plant, Cherni Osum
 
11.30 – 12.30  Cultural visit to the Museum of Natural Science, Cherni Osu

13.00 – 13.30  Cultural visit to the Troyan Monastery – the third biggest in Bulgaria

14.00 – 15.30  Lunch at Pub and Bar ‘One’, Troyan

15.30 – 17.30  Free time
 
17.30                              Meeting with the host families in front of Troyan Plaza Hotel
 
19.30               Dinner at ‘Hitur Petur’ Restaurant, Beli Osum

Friday, 22nd March 2013

8.00                Meeting at our school

8.15                                Departure to Veliko Tarnovo (the historical capital of the Second Bulgarian Empire)

10.30 – 11.30  Visit to ‘Samovodene’ Photovoltaic Park

12.30 – 13.45  Lunch at ‘Ego’ Pizza and Grill, Veliko Tarnovo
14.30 – 15.30  Visit to Multimedia Visitor Centre `Tsarevgrad Tarnov`
15.30 – 17.00  Free time
17.15 – 18.30  Transfer Veliko Tarnovo – Troyan

18.30               Meeting with the host families in front of Troyan Plaza Hotel
20.00               Official Dinner at Troyan Plaza Restaurant for pupils, parents and teachers
Saturday, 23rd March 2013
Transfer to Sofia of the Spanish, German and Portuguese groups
 
Free day for the Italian pupils with their host families

Sunday, 24th March 2013
Transfer to Sofia of the Italian group
 
 
 

Няма коментари:

Публикуване на коментар