Международен ден на Земята

         Учениците от СОУ "Васил Левски", гр. Троян отбелязаха 22 април- международния ден на Земята с редица инициативи.
         Всеки ученик и учител получи стикер по повода, в класовете беше прочетена информация за ползата от възобновяемите енергийни източници за опазването на околната среда; раздадени бяха листовки с практични съвети за рационалното използване на енергията, което ще направи планетата ни по-чиста и по-здрава; в някои класове беше проведена анкета на тема:"Какво знаем за енергията и как я използваме?".

        Във фоайето на втория етаж бяха поставени табла за видовете възобновяеми енергийни източници, а на видео-стената бяха пуснати презентации със същата тематика.
      Финал на дейностите за деня на Земята беше сложен с пускането на балони с надпис "Пази Земята!"
        Инициативите бяха изцяло организирани от учениците от екипа по проекта за многостранно партньорство "EEQ The European Energy Quest" по секторна програма "Коменски" към Център за развитие на човешките ресурси под ръководството на преподавателите Цветлина Митева и Емилия Андреева.
 
22 април – международен ден на Земята
 
Международен ден на Земята (известен като Ден на Земята) Денят на Земята - 22 април, е най-големият нерелигиозен празник в света отбелязван от над половин милиард души. Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в 174 държави насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея. Мрежата се стреми да създаде широка гражданска подкрепа за устойчиви и ефективни екологични политики за развитие по целия свят.
         За първи път Ден на Земята се отбелязва на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. Милиони северно американци участват в демонстрация и настояват политици, държавници, бизнессреди да включат в своите приоритети опазването на околната среда. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда. Един от начините да опазим природата е чрез пестенето на енергията и чрез производството и от възобновяеми източници.
        Нашият начин на живот в Европа все още зависи от минералните горива, добивани от недрата на земята. Те са се образували преди милиони години от останките на праисторически гори.
        Под земята, времето и налягането бавно са превърнали тези дървета в обширни басейни от петрол, природен газ и въглища. Обаче, светът вече и изчерпал наполовина тези горива и след няколко десетилетия те ще изчезнат завинаги.
       Следователно, жизненo важно е, Европа да разработи сигурни източници на енергия, които няма да се изчерпят; енергия от слънцето, вятъра, водата и растенията.
        Енергията от възобновяеми източници не е нещо ново. Векове наред сградите се проектират така, че да улавят топлината от слънцето. За отопление и готвене били използвани дърва. За мелене на брашно и за транспортиране на стоки и хора по света с големи кораби била използвана енергията на вятъра.
        Ресурсите от възобновяеми енергийни източници може да не са се променили, но технологията определено се е променила. Модерните вятърни турбини станаха високо ефективни и сега генерират енергия за хиляди домове в Европа. И те не отделят въглеродни емисии, които причиняват глобалното затопляне.
       Енергията от слънцето също става все по-важна. Слънчевите панели използват фотогалванични материали направени от специални видове силикон. Те преобразуват слънчевата светлина в електро-енергия.
       Слънчевата топлинна енергия се използва за отопление и осигуряване на топла вода. Тръбите горе поглъщат топлината от слънцето по един високоефективен начин и я подават до резервоар с вода.
       Енергията на водата е значителен източник на електроенергия в редица европейски страни, особено на Скандинавския полуостров. Язовирите се използват като резервоари. След това, водата се ускорява надолу по стръмни тръби и се използва да задвижи турбините, които генерират електро-енергия. Отново, този ресурс е възобновяем и не отделя въглеродни емисии.
         Най-разнообразен сред възобновяемите източници е биомасата- енергия от биологичен материал. Има много и най-различни източници на биомаса, включително горски отпадъци, отпадъци от храна, животински отпадъци и т.нар. енергийни растения.
        Подобно на природните сили, които са превърнали праисторическите гори в петрол, въглища и природен газ, могат да се използват технологии за превръщане на биомасата в твърди, течни и газообразни горива.
       Дървесина, слама и енергийни растения като върба и мискантус, могат да се изгарят в топлоелектро-централи, за да се произвеждат електрическа и топлинна енергия.
       Естественият тор, селскостопанските и дървесните отпадъци могат да се преобразуват в биогаз. Той може да се използва за генериране на топлина и електро-енергия и като гориво в транспорта.
      Учените разработват нови начини за получаване на биологични горива от дървесина, енергийни култури, отпадъчни материали, слама и дори от морска трева (дребни водорасли, които растат в езерата и моретата). Необходими са време и пари, но горивата на бъдещето може скоро да започнат да се използват от камиони, кораби и самолети, които пътуват на големи разстояния. Най-добри за кратки пътувания в градовете може да се окажат по-малките електрически автомобили.
      Възобновяема енергия е получена от източници, които се приемат за естествено възстановяващи се или за практически неизтощими – слънчевата светлина, вятъра, дъжда, приливите, геотермалната енергия.
 
Енергията сега е основната тема в Европа- и ти ще изиграеш главна роля!
 
Толкова е лесно- само като изгасиш осветлението и изключиш уредите можеш да помогнеш да се преодолее промяната на климата  и да се спести енергия в Европа за бъдещо използване.
         Точно сега, най-вероятно, мислиш защо да се притесняваш? Едно малко осветление няма да промени света. Е, помисли си само...
 
Едно бързо изчисление ...
 
една електрическа лампа от 100W, оставена за един час всеки ден консумира 36,5 kWh енергия годишно. В Европа има 75 милиона тийнейджъри. Ако всички ние изключваме по едно осветление за един час всеки ден- това е 36,5 x 75 милиона = 2738 милиона kWh спестена електро-енергия.
        Tова ще предотврати отделянето на 1.37 милиона тона въглерод в атмосферата – количество, генерирано от една малка електро-централа (150 MWe).
        Така че, ти наистина имаш власт да бъдеш героя в нашия разказ за Енергията!
 
Историята не свършва дотук
 
Изключването на осветлението е един добър старт. Но има редица други начини, по които ти можеш да помогнеш за запазване енергията на планетата за бъдещето.
         Енергоспестяващите лампи ползват една пета от енергията, необходима за обикновените лампи, като в същото време продължителността на употребата им е осем пъти по-дълга. Те са по-скъпи, но всъщност спестяват пари, защотото са много ефективни. Насърчавайте Вашето училище, Вашето семейство и Вашите приятели да видят светлината и направят промяната!
 
Намалете престоя  в банята
 
Вземането на кратък душ вместо дълго къпане във вана също допринася за пестене на вода и енергия и не се   ускорява глобалното затопляне.
 
Изключете ги!
 
Шест процента от енергията в Европа се използва от битови уреди, оставени в режим на готовност. Когато червената светлина свети, Вие все още губите електроенергия. Така че, помнете винаги да изключвате уреди като електронни игри, CD плейъри и компютри!
 
Използвайте енергията на Слънцето
 
Толкова е лесно да се включи отоплението или сушилнята за пране, че често забравяме, за един блестящ източник на енергия в градината ни. Винаги, когато е възможно, сушете Вашите дрехи по естествен начин. В слънчеви зимни дни намалете температурата чрез термостата и разтворете завесите. Енергията на слънцето ще дойде грееща и ще затопли дома Ви безплатно!
 
Tова са само няколко обикновени примери за начини да се предприемат действия за пестене на енергия и да помогнем за запазване енергийните ресурси на Европа за Вашето бъдеще.
 
 
Информацията е подготвена от  ученици,  работещи по проект за многостранно училищно партньорство  „По дирите на енергията в Европа” по секторна програма  „Коменски” към Център за развитие на човешките ресурси
 
  

Няма коментари:

Публикуване на коментар